Rozhovor s grafičkou Markétou

V listopadu jsme měli tu čest přivítat u nás na praxi Markétku ze Střední školy polygrafické v Olomouci. Jak si měsíc ve Slamu užila a co nového z grafiky se u nás naučila?

Naše stážistka, grafička Markét - slibná budoucnost oboru.

Markétko, kolik ti je a co studuješ?

Je mi 17 let a studuji na Střední škole Polygrafické v Olomouci designéra obalů, jinak řečeno, obalovou techniku.


Proč sis vybrala zrovna tento obor?
 
Když jsem přestupovala z umělecké školy, kde jsem studovala multimédia, tak jsem věděla, že bych chtěla jednou dělat v grafice. Bavilo mě kreslit a dělat grafiku. No, ale jelikož při mém přestupu byl otevřen jenom tento obor, tak jsem se rozhodla to zkusit. A navíc mi tento obor doporučovala i výchovná poradkyně. Říkala jsem si, že odejít mohu kdykoliv. Ale po čase jsem si svůj obor skutečně oblíbila a jsem ráda, že studuji právě designéra.

V rámci studia máte povinnou praxi, jaký mívá rozsah?
 
Náš obor nemá první dva roky praxi jako takovou, máme praktická cvičení, kde děláme obalový design a konstrukci obalů. Praxi máme až ve třetím ročníku, kdy jdeme na měsíc do firmy, kterou si musíme sami vybrat. 

Proč jsi s praxí oslovila zrovna Slam.CZ?
 
Slam.CZ jsem oslovila na základě kladné zkušenosti od starší spolužačky a také proto, že jsem chtěla mít praxi spíše v reklamní agentuře než v tiskovém centru. Protože mě tvorba grafiky baví a chtěla jsem se v ní za ten měsíc někam posunout a zdokonalit.

Co sis v praxi vyzkoušela?
 
Vyzkoušela jsem si například tvorbu webdesignu, brožur nebo katalogů. Jelikož je před Vánocemi, tak mi prošla pod rukama spousta vánočních přání, byly zde i nějaké pozvánky na narozeniny, vizitky a také tvorba loga. 

Naučila ses něco nového?
 
Naučila jsem se zde spoustu věcí. Konečně jsem měla možnost vidět, jaké to je pracovat na skutečných zakázkách, jaké to je komunikovat se zákazníkem a díky Adamovi jsem se naučila obhajovat své práce. Adam mě naučil i vizualizaci ve Photoshopu a Patrik také v Illustratoru, což je pro můj obor velmi přínosné. 

Inspirovala tě praxe u nás něčím novým?
 
Ano, díky praxi jsem viděla, jaké to je v realitě. Že se to velmi liší od školy a utvrdilo mě to v tom, že bych se tomuto oboru chtěla věnovat i v budoucnu.
 
Jak bys celkově zhodnotila praxi?
 
Já si u Vás celý měsíc užila. Díky grafikům jsem se naučila spoustu věcí, co náš obor nenabízí a jsem jim opravdu vděčná, že se mnou měli trpělivost a vše mi vždycky vysvětlili. Cítila jsem se tu opravdu dobře. Při nástupu sem jsem se bála, že tu budu celý měsíc sedět jako pecka. Ale opak je pravdou, přijali jste mě mezi sebe a díky tomu jsem se zde cítila skvěle a nebrala jsem praxi jako svou povinnost, ale jako místo, kam se těším. Rozhodně mi budete všichni chybět. Moc Vám děkuji.
 
My Markétce také děkujeme! Za dobrou práci, pečlivost, aktivitu i pozitivní naladění. Věštíme jí dobrou budoucnost v oboru a přejeme hodně štěstí. Ostatně, kdo ví? Možná se nad novými projekty někdy v budoucnu ještě potkáme.